2024 Bayview Mackinac Race Presented by National Fleet Services
Unofficial Full Scratch Sheet...

(Alphabetical by class)
App. Incomplete - Subject to Late Entry Fee as of 01/June App. Complete - Pending Race Approval App. Complete - Race Approved

Looking for a specific boat? Enter Yacht Name here:

   Sail number Yacht Name Owner Boat Type Length Club Rating

Division I - 1925 Course
Class A
1. USA 84003 Denali3    William McKinley Ker 46+ 46 Bayview Yacht Club 1.2863
2. USA 88528 Heartbreaker    Robert Hughes Botin TP 52 52 Macatawa Bay Yacht Club 1.3718
3. USA 52521 Hooligan Racing    Trey Sheehan TP 52 52 Bayview YC/Edgewater YC/RORC 1.3473
4. USA 5294 Mockingbird    Chris Duhon Botin TP 52 52 Columbia Yacht Club 1.3762
5. USA 5252 Natalie J    Philip & Sharon O'Niel Botin PAC 52 52 Bayview Yacht Club/Storm Trysail 1.3733
6. USA 52221 NIMBUS    Jack Kitrenos TP 52 52 Buffalo Harbor Sailing Club 1.3389
7. USA 52015 Windquest    Doug DeVos TP 52 52 MBYC 1.3805
8. USA 50002 Wizard    David & Peter Askew TP 52 52 BYC / NYYC 1.3885
9. USA 52560 Damn Yankee    Theodore Johnson Farr 60 60 Buffalo Yacht Club 1.3171
10. USA 52575 Defiance    Dale Smirl Judel/Vrolijk 66 66 Jackson Park Yacht Club, Lake Michigan Singlehanded Society 1.3876
11. USA 45 Cento Cento dba Trident    Marc Hollerbach Santa Cruz 70 68 Bayview Yacht Club 1.2959
12. USA 52701 Dynamis    Brien Baker & Mike Shields Santa Cruz 70 68 Detroit Yacht Club 1.2882
13. USA 70 Evolution    Evolution Racing Group LLC Santa Cruz 70 68 Bayview Yacht Club 1.2961
14. USA 77984 OC68    Oakcliff Sailing Nelson Merek 68 68 Oakcliff Sailing 1.2537
15. USA 323 Ohana    Tor Hough Santa Cruz 70 68 Bayview Yacht Club 1.2973
16. USA 97510 Pied Piper    Jack Jennings Riechel/Pugh 68 68 Transpac Yacht Club 1.3493
17. USA 25168 Stripes    Bill Martin Santa Cruz 70 68 Bayview Yacht Club 1.2876
18. USA 55655 Teak Life    Sjoerd Bos Andrews 70 68 Royal Nova Scotia Yacht Squadron 1.3663
19. USA 66867 Maverick    Burris & Kinney Andrews 80 80 Lakeside Yacht Club 1.6630
 
Class B
1. USA 61529 Trompe le Monde    Andrew Groh Farr 11s 36 Bayview Yacht Club 1.1425
2. USA 406 Donkey    Oakcliff Sailing Farr400 38 Oakcliff Sailing 1.1786
3. CAN 54340 Afterburn    Darren Gornall Soto 40 40 Port Credit Yacht Club 1.1488
4. USA 40016 Ghost    Michael Robert Jones Farr 40 40 Michigan City Yacht Club 1.1422
5. USA 40036 Exodus    Frank Kups Farr 40 40.72 Lakeside Yacht Club 1.1431
6. USA 4007 Shine Box    Marc Belloli Farr 40 40.72 St. Francis Yacht Club / Bayview Yacht Club 1.1141
7. USA 40025 Solution    William Francis Farr 40 OD MH 40.72 Bayview Yacht Club / Grosse Pointe Sail Club 1.1395
8. NZL 12502 Callisto    James Murray J/125 41 RNZYS 1.1464
9. US 7125 Mustang    Dick Kalow J/125 41 Apostle Islands Station/Wayzata Yacht Club 1.1487
10. USA 43011 Margot    Peter & Dina Wright Neo 430 Roma 43 Chicago Yacht Club 1.1875
11. USA 50751 SPACEMAN SPIFF    Robert Ruhlman J/45 45 LAKESIDE YACHT CLUB 1.1161
12. CAN 1445 Jailbreak    K.Cameron/S.Woolever Farr 45 45.4 Bayview Yacht Club 1.1687
13. USA 52774 Amante 2    velez Farr 49 49 Bay City Yacht Club 1.2137
14. USA 70844 Pommes Frites    Michael Evans Pogo 50 49 Chicago Yacht Club 1.2358
15. USA 45777 mc2    Dan Lewis Reichel/Pugh 50 50 Wayzata Yacht Club 1.2401
16. USA 52791 Gauntlet    Bill Westrick & Bill Woodworth Nelson/Marek 52 52 Macatawa Bay Yacht Club 1.2410
17. USA 34 Sirocco    Robert Klairmont J/160 52.58 Chicago Yacht Club / Waukegan Yacht Club 1.1412
18. USA 51092 Madcap    John & Marian Hoskins Santa Cruz 52 53 AYC, MMYC, RORC 1.2064
19. USA 28252 Sin Duda!    Lindsey Duda Santa Cruz 52 53.02 Chicago Yacht Club 1.1875
20. USA 97834 FishTales chapt2    Mike fisher Schock 55 55 Grand Traverse Yacht Club 1.1525
21. CAN 13667 Suspect    bryan sims Perry custom 58 58 Columbia Yacht Club 1.1769
22. USA 482 Talisman    Bruce & Linda Aikens Botin/Carkeek 58 58 Bayview Yacht Club 1.2771
 
Class C
1. USA 138 Gentoo    Stephen Polk J/111 36 Bayview Yacht Club 1.0569
2. USA 24 Momentus    Kevin Saedi / Raman Yousefi J/111 36 Columbia Yacht Club 1.0569
3. USA 28 Padawan4    Christopher and Autumn Lamb J/111 36 Charlevoix Yacht Club 1.0569
4. USA 106 Striking Back    Blane Shea J/111 36 Little Traverse Yacht Club 1.0569
5. USA 43 Pterodactyl    Mark Symonds J/111 36.4 Bayview Yacht Club 1.0569
6. USA 92 Capers    Don Hudak J/111 36.42 Mentor Harbor Yacht Club 1.0569
7. USA 61666 Diablo    Brad Kimmel & Steve Young J/111 36.42 Bayview Yacht Club 1.0569
8. USA 84 Freedom    James Cooper J/111 36.42 Grosse Pointe Sail Club 1.0569
9. USA 60611 nosurprise    Scott & Merritt Sellers J/111 36.42 Little Traverse Yacht Club/ St. Francis Yacht Club 1.0569
10. USA 20 Shmokin Joe    Jeffrey Schaefer J/111 36.42 Racine Yacht Club 1.0569
11. USA 25 Unplugged    Tim Clayson J/111 36.42 Port Huron Yacht Club / Bark Shanty Sail Club 1.0569
12. USA 100 Variance    Carl Hanssen J/111 36.42 Little Traverse Yacht Club/Muskegon Yacht Club 1.0569
13. USA 137 Wildcat    George Edward Kriese J/111 36.42 Bayview Yacht Club 1.0569
14. USA 117 No Quarter    Colin Caliban J/111 36.5 South Haven Yacht Club 1.0569
15. USA 93 Papa's Toy    Hugh Scott Seaholm J/111 36.5 Mentor Harbor Yachting Club 1.0569
 
Class D
1. USA 50345 California Girl    Robert Eger J/120 40 Bayview Yacht Club 1.0547
2. USA 5455 FUNTECH Racing    Charles C Hess J/120 40 Bayview Yacht Club 1.0547
3. USA 25439 Hissy Fit    Dave Taylor J/120 40 Bayview Yacht Club 1.0547
4. USA 25328 Hot Ticket    Mike & Bob Kirkman J/120 40 Bayview Yacht Club 1.0547
5. USA 50666 J Hawker    Kenneth D. Brown J/120 40 Bayview Yacht Club 1.0547
6. USA 25497 Kairos    Greg Baker J/120 40 Detroit Yacht Club 1.0547
7. USA 25999 Nobody's Fault    Chris Ongena / C.J. Ruffing J/120 40 BYC/PHYC 1.0547
8. USA 50793 Proof    Michael Fozo & Robin Kendrick J/120 40 Grosse Pointe Club 1.0547
9. USA 25900 Sleeping Tiger    John Harvey & Rick Titsworth J/120 40 Bayview Yacht Club 1.0547
10. USA 46722 Viva La Vida    Tim Yanda J/120 40 Edgewater Yacht Club/Storm Trysail Club 1.0547
 
Class E
1. USA 63017 Artemis    Michael Hoey Hobie 33 MOD 33 Kimber Lake Yacht Club 1.0472
2. USA 35009 Chico 2    Jim Weyand 1D 35 Turbo 35 Bayview Yacht Club 1.0674
3. USA 35046 Katana    James Cresswell 1D 35 Turbo 35 North Star Sail Club 1.0528
4. USA 35032 Warsaw    Tim Peters 1D 35 Turbo 35 Grosse Pointe Sail Club 1.0607
5. USA 60937 Black Diamond    Dale Brown Santa Cruz 37 39 Michigan City 1.0814
6. USA 975 Clarity    Steven Clare Archambault 39.72 Ludington Yacht Club 1.0409
7. USA 61363 Aeolus    Mark Miner Pogo 12.50 40 Wayzata Yacht Club 1.0998
8. USA 52901 Blitzkrieg    Matthew Schaedler J/122 40 North Cape Yacht Club 1.0413
9. CAN 52919 HOOLIGAN II    Bruce Pierce J/122 40 Mimico Cruising Club. Toronto 1.0418
10. USA 4215 Sufficient Reason    Mitchell Padnos Club Swan 42 42 Macatawa Bay Yacht Club 1.1168
11. USA 4001 Pendragon    Gregory Thomas J/130SD 42.76 Bayview Yacht Club 1.0710
12. USA 430 Carrera    Rod Spearin Nelson/Marek 43 43 Bayview Yacht Club 1.1071
13. USA 43996 Vivienne    thomas tabor NM/43 43 Muskegon Yacht Club 1.1192
14. USA 25580 CheepNDeep II    Jim Richter J/44 44 Columbia YC Chicago Il 1.0715
15. CAN 52558 MoneyPenny    Stuart Bletcher Beneteau First 44.7 44 Bay Port Yachting Centre 1.0663
16. USA 60525 Cecilie Viking    Patrick Greller Elan 450 45 The Cleveland Yachting Club 1.0370
17. USA 2 Eagle One    Timothy LaRiviere Sydney 41 45 Bayview YC 1.1023
18. NED 131 Northern Spy    John Steigenga Dufour 45e 45 Detroit Yacht Club 1.0497
19. USA 87 UNCIVILIZED    Russ Krock Dufour 45e 45 Sandusky Sailing Club, Great Lakes Singlehanded Society 1.0480
20. KA 3928 Margaret Rintoul IV    Amien Carter Frers 50 49.6 Tawas Bay Yacht Club 1.1010
21. USA 42250 Chewbacca    Brandon DePalma Nelson/Marek IOR 50 50 Melbourne Yacht Club 1.1220
22. USA 40888 Swiftsure    Ronald Ehlert Nelson/Marek 50 50 Bayshore Yacht Club 1.1339
23. USA 60053 CAMILLA MARGRETHE    Henrik Christophersen Swan 53 53 Hindson Marina 1.0578
 
Class F
1. CAN 3005 Notorious    Kevin Brown Farr 30 30.94 Mimico Cruising Club/Gulf Coast Sailing Club/Royal Ocean Racing Club 1.0059
2. USA 36600 ARIA    Jim Banovitz Beneteau Figaro 3 32 WYC 1.0303
3. USA 32006 Valkyrie    Brian Bullock Columbia Carbon 32 32 Wayzata Yacht Club/Apostle Islands Station 1.0304
4. USA 43504 Kinsail    Douglas Blackburn Thomas 35 35 Port Clinton Yacht Club 0.9832
5. CAN 25339 Merlin M2    Barry Collins Thomas 35 35 Kincardine Yacht Club 1.0004
6. USA 40205 Papa Gaucho II    Keith Stauber J/35 35 Duluth Yacht Club 0.9916
7. USA 42418 Rowdy    Val C. Saph Thomas 35 35.42 Port Huron Yacht Club 0.9906
8. USA 60812 Wavelength    Alan Linne Thomas 35 35.42 Edgewater Yacht Club 0.9961
9. USA 38103 Smoke Show    Jake Thomas JPK 10.80 35.43 Sandusky Sailing Club / Bayview Yacht Club 1.0243
10. USA 11508 Maskwa    Donald Waller C&C 115 37.75 Burnham Park Yacht Club 1.0083
11. USA 51219 Rhumb Runner    Katie Goldman Finnegan Brian Goldman Beneteau First 40.7 39 Columbia Yacht Club Chicago 1.0285
12. USA 51405 Bad Habits    Mark Hanke Beneteau First 40.7 39.25 Port Huron Yacht Club 1.0282
13. USA 25475 Bahari    David Day & Scott Fales Beneteau First 40.7 39.25 Bay City Yacht Club 1.0164
14. USA 51170 Flyswatter    Mark Pirie Beneteau First 40.7 39.25 Charlevoix Yacht Club 1.0201
15. USA 9449 Sapphire    Sebastian Scheibert Beneteau First 40.7 39.25 Bay City Yacht Club 1.0050
16. USA 60102 Sociable    Robert Arzbaecher Beneteau First 40.7 39.25 Milwaukee Yacht Club 1.0241
17. USA 25467 Taku    Brian Jenney Beneteau First 40.7 39.25 Lake Shore Sail Club 1.0254
18. USA 40742 WIRED    Chuck Norton/Brian Angioletti Beneteau First 40.7 39.3 Chicago Corinthian Yacht Club 1.0238
19. USA 5002 Stars & Stripes    Daniel Mercier Nelson/Marek 40 40 Bayview Yacht Club 1.0177
20. CAN 84185 Northern Harrier    Chris Wells J/41 40.8 Thunder Bay, Ontario 1.0086
21. USA 33655 Megavolt    Joel Laseter Schock 41GP 41 Edgewater Yacht Club 1.0108
22. USA 25825 Pop'Aye    Michael J. Popenas X-412 41 Bayview Yacht Club 0.9878
23. USA 31377 Blitz    Larry Soutar Peterson 43 42.25 Bayview Yacht Club 0.9964
24. USA 35427 Epic    Ray & Winnie Adams Beneteau First 42s7 42.5 Bayview Yacht Club 1.0156
 
Class G
1. USA 32478 Blackhawk    Tim & Amie Ross J/35 35 Bayview Yacht Club 0.9894
2. USA 35234 Centurion    Michael Gualdoni J/35 35 Bayview Yacht Club / Mackinac Island Yacht Club 0.9894
3. USA 42121 Dean's List    Steven Briggs J/35 35 North Star Sail Club 0.9894
4. USA 40935 FireFly    Sheri Dufresne J/35 35 Bay City Yacht Club, North Star Sail Club 0.9894
5. USA 97481 Snipe    Dennis Meagher J/35 35 North Star Sail Club 0.9894
6. USA 25161 Steelin' Gold    William White & William Mosher J/35 35 Port Huron Yacht Club 0.9894
7. USA 40937 Time Machine    Robert Gordenker J/35 35 North Star Sail Club / North Cape Yacht Club 0.9894
8. USA 69311 Redline    Kim and M. Linus Isabell J/35 35.5 North Star Sail Club 0.9894
9. USA 84567 RUCKUS    David Woollatt J/35 35.5 Buffalo Yacht Club 0.9894
10. USA 43828 Falcon    Mike Welch J/35 35.50 Pontiac Yacht Club, North Star Sail Club 0.9894
 
Class H
1. USA 52188 Adventure    Scott & Melissa Conger Beneteau First 36.7 36 South Shore Yacht Club 0.9733
2. CAN 225 Delirium    Trevor Kenopic Beneteau First 36.7 36 Collingwood Yacht Club 0.9733
3. USA 1821 Desilou    Louis Schweitzer Beneteau First 36.7 36 Edgewater Yacht Club 0.9733
4. CA 51725 Huzzah    Greg Chamberlain Beneteau First 36.7 36 Sarnia Yacht Club 0.9733
5. USA 4444 Nomad    Silviu Petrea Beneteau First 36.7 36 Columbia Yacht Club 0.9733
6. USA 247 Painkiller 5    Alice O. Martin Beneteau First 36.7 36 Chicago Yacht Club 0.9733
7. USA 52130 Wing Jammer    William Pribe Beneteau First 36.7 36 North Cape Yacht Club 0.9733
8. USA 61367 Gail Force    Robert Duker Beneteau First 36.7 36.08 Crescent Sail Yacht Club 0.9733
9. USA 143 Manitou    John Burke Beneteau First 36.7 36.08 Bayview Yacht Club 0.9733
10. USA 25620 Red Iguana    Mark E Nagel Beneteau First 36.7 36.08 Crescent Sail Yacht Club 0.9733
11. USA 52754 Sohest    Jerry Somalski & Wanda Dziwura Beneteau First 36.7 36.08 Saginaw Bay Yacht Club / Bay City Yacht Club 0.9733
12. CAN 141 Zingara    Richard Reid Beneteau First 36.7 36.08 National Yacht Club / Bayview Yacht Club 0.9733
13. USA 52169 Bella Luna    Ronald Stephens Beneteau First 36.7 36.7 Huron Yacht Club 0.9733
 
Class I
1. USA 50637 Runaway    Mark Wessel J/92 30 Sheboygan Yacht Club 0.9536
2. USA 46 Bantam    Brian Lake J/99 32 Mentor Harbor Yachting Club 0.9677
3. USA 103 Shing-a-Ling    Bob Asher & Wes Ory J/99 32.61 Duluth Yacht Club 0.9688
4. USA 52833 Power Trip    James & Paul Kraft Corby 33 32.81 Crescent Sail Yacht Club 0.9751
5. USA 50506 Caliber    Brian DeWyse Tripp 33 33 Tawas Bay Yacht Club 0.9792
6. usa 10116 shockwave    John Hutt Tartan 101 33 csyc 0.9846
7. USA 123 Good Lookin'    Mark DenUyl J/105 34.5 Port Huron Yacht Club 0.9574
8. CAN 92 Joyride    Christian Jensen J/105 34.5 Sarnia Yacht Club 0.9831
9. USA 487 Moa    Peter DeGalan J/105 34.5 Bayview Yacht Club 0.9896
10. USA 326 Sleeper    Joseph Kurta, NEKA Sailing J/105 Turbo 34.5 NEKA Sailing, BYC, GPSC, RORC 0.9782
11. USA 377 Temeraire    George Masson J/105 34.5 Western Carolina Sailing Club 0.9623
12. USA 376 Whistler    Ethan Taylor J/105 34.5 North Cape Yacht Club / Port Clinton Yacht Club / Sandusky Sailing Club 0.9555
13. USA 173 Consig    Brad D'Arcangelo J/109 35 North Cape Yacht Club 0.9653
14. USA 224 Courageous    Thomas Roop J/109 35 Grand Traverse Yacht Club 0.9731
15. USA 93272 Janine    Kevin Lemonds J/109 35 Grosse Ile Yacht Club 0.9673
16. USA 251 Phoenix    William Hamilton J/109 35.25 Lake Shore Sail Club 0.9702
17. USA 19145 Synchronicity    Chris Mallett J/109 35.25 Vermilion Boat Club 0.9724
18. USA 368 Bull    Michael Hendrie J/109 35.5 Storm Trysail Club 0.9736
19. USA 61232 Elevation    Tim & Cathy McGuire J/112e 36.09 Lake Shore Sail Club / Great Lakes Yacht Club 1.0029
20. USA 41046 Outlet Xpress    Ken Block Express 37 37 Edgewater Yacht Club 0.9885
21. USA 35007 Advantage    John Vermeulen Beneteau First Class 12 39.1 Detroit Yacht Club 0.9932
22. USA 51541 Radiance    Benjamin White Farr 38 40 Chicago Corinthian Yacht Club / Storm TrySail Yacht Club 0.9796
 
Number of boats registered in this Division: 158
 
Division II - 1925 Course
Class J
1. USA 34433 50/50    Tom Vigrass & Steve Beeler X-102 32.9 Port Huron Yacht Club 0.9305
2. USA 40301 Aonbharr    Nicholas Paterson Soverel 33 33 Port Huron Yacht Club 0.9695
3. USA 998 DeTour    Chuck Stormes Italia 9.98 33.8 Bayview Yacht Club 0.9533
4. usa 25547 Undaunted    Than & Meghan Dykstra Beneteau 36.7 (Modified asym) 35 Grand Traverse Yacht Club 0.9783
5. USA 15370 Eliminator    Paul Van Tol & Bruce VandeVusse C&C 35 MKII 35.5 Bayview Yacht Club 0.9294
6. USA 25432 Vagrant    Harvey Spriggs C&C 34+WK 35.50 Ford Yacht Club 0.9471
7. USA 15154 Trim    James J Leamon Morgan NM 36 36 Detroit Yacht Club 0.9397
8. USA 42082 Marmalade    Dan & Maureen Vialard Hunter Legend 37 37.5 Albatross Yacht Club 0.9484
9. USA 32354 Charrette    John Peterson Beneteau First 38 38 Ephraim Yacht Club 0.9504
10. USA 3839 Stargazer    Marc Samuel Rosenthal Beneteau First 38s5 38.25 Bayview Yacht Club 0.9294
11. USA 40250 Mongo    Christopher Bates Northeast 39 39.17 Lake Shore Sail Club 0.9635
12. USA 15240 Genesis    Paul Lee Islander P40 39.5 Detroit Yacht Club 0.9720
13. USA 26159 Break Away    David M. Jankura NA 40 39.73 Chicago Corinthian Yacht Club 0.9574
14. USA 15004 Fast Tango    Tim Prophit NA 40 39.73 Bayview Yacht Club / Storm Trysail Club 0.9618
15. USA 037 Elixir    Ron Groth Catalina 400 DK 40 Saint Joe River Yacht Club 0.9500
16. USA 60563 Fast Forward 41    Mary & Gary Gmeiner C&C 41 K/CB 40.75 Heritage Coast Sailing & Rowing / Grosse Pointe Sail Club 0.9798
17. USA 25633 Titan    Dan Aitken & Michael Schultes C&C 41 40.75 Bayview Yacht Club 0.9846
18. USA 5119 Wind Toy IV    Rob Bunn Morgan 42-2 TM 41.8 CSYC/BYC 0.9293
19. USA 25656 Liberty    Robert Bert Beneteau First 42 TM 41.9 Port Huron Yacht Club / Deadman's Flat Yacht Club 0.9775
20. USA 25668 Mostly Harmless    Warwick Smith, Mary Smith, Randy Smith Beneteau First 42 TM 41.9 Crescent Sail Yacht Club 0.9735
21. USA 10211 FreeWay    Bill Furlong Morgan 42-2 TM 42 Great Lakes Yacht Club 0.9319
 
Class K
1. USA 15560 Contender    Gary Graham C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club 0.8914
2. USA 5231 Cygnus    Chris Greensmith C&C 35 MKI 34.58 Sarnia Yacht Club 0.8914
3. CAN 4207 Firewater    Andrew Hellenbart C&C 35 MKI 34.58 South Port Sailing Club 0.8914
4. USA 14032 Mystic    Bob Mann C&C 35 MKI 34.58 Great Lakes Yacht Club / Lake Shore Sail Club 0.8914
5. USA 13106 Praeceptor    Grant Veach C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club 0.8914
6. USA 5133 Regardless    Daniel Padilla C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club 0.8914
7. USA 11166 Shamrock    David Keys C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club / Detroit Sail Club 0.8914
8. USA 5166 Shillelagh    George Mulqueen C&C 35 MKI 34.58 Crescent Sail Yacht Club 0.8914
9. USA 10380 Siochail    Brian Geraghty C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club 0.8914
10. USA 16541 Spirit    Matt Troy C&C 35 MKI 34.58 Port Huron Yacht Club 0.8914
11. USA 5290 Tir Na Nog    Steven Sheppard C&C 35 MKI 34.58 Crescent Sail Yacht Club 0.8914
12. CAN 4605 Underdog    Cameron Paine C&C 35 MKI 34.58 Windsor Yacht Club 0.8914
13. USA 5232 Walloon    Stephen Crandall C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club 0.8914
14. USA 12352 Against The Wind    Robert Farr C&C 35 MKI 35.58 Traverse City Yacht Club 0.8914
 
Class L
1. USA 15056 Avatar    Andrew Morlan Santana 35 35 Grosse Pointe Sail Club 0.9330
2. USA 43076 Ben Jammin    James A. Rapelje Santana 35 35 Great Lakes Yacht Club 0.9330
3. USA 15054 Flash    Matt Schriner Santana 35 35 Port Huron Yacht Club 0.9330
4. USA 15057 Its a Zoo    James F. Shaw Santana 35 35 Port Huron Yacht Club 0.9330
5. USA 15066 Miami Vice    Jayson Miller Santana 35 35 North Cape Yacht Club 0.9330
6. USA 85 On a whim    Timothy Sarns Santana 35 35 Crescent Sail Yacht Club 0.9330
7. USA 15055 Passinthru    Eric Slack Santana 35 35 Port Huron Yacht Club 0.9330
8. USA 23756 Shape    Everett & Cameron Benedict Santana 35 35 Port Huron Yacht Club 0.9330
9. CAN 15053 Trader    Dave Kember Santana 35 35 Sarnia Yacht Club 0.9330
 
Class M
1. USA 56 Jamjam    James Morphew Morgan 27 27 Bayview Yacht Club 0.8216
2. USA 5597 Phantom    Don Boyke Catalina 27 Tall Rig 27   0.7576
3. USA 32529 Koloa    Adam Lawing J/29 29.5 Bayview Yacht Club 0.9016
4. USA 15289 Triple Threat    Bruce Niederer Pearson Flyer 29.9 BCYC 0.8701
5. USA 15482 Shenan Again    Richard Synowiec, Paul Goddard PT-30 30 Ford Yacht Club 0.8513
6. USA 5333 Zubenelgenubi    Eric & Conrad Keydel Cal 30 30 Crescent Sail Yacht Club 0.8163
7. USA 25500 H.F. Boomerang    E Gary Jacoby Mull 1/2 ton 31.5 CSYC 0.8614
8. USA 60531 Veuve    Ralph Harrington Beneteau First 30 32 North Cape Yacht Club 0.9070
9. USA 422 Albacore    Richard Marsh S&S Pilot 33 33 Crescent Sail Yacht Club 0.8583
10. USA 31082 Away to Me    William Walsh Tartan 10 33 Bayview Yacht Club 0.9077
11. USA 377 Lady Luck    Paul J Lady Tartan 10 33 Crescent Sail Yacht Club 0.9062
12. USA 25341 Otis B. Driftwood    Blair Arden Jeanneau Sun Rise 34 33 Great Lakes Singlehanded Society 0.8920
13. USA 42478 Royal Blue    R. Gregory Fisher Frers 33 33 Grand Traverse Yacht Club 0.9206
14. USA 278 Tenacity    Larry Petersen & Dan Klaasen Tartan 10 33 Great Lakes Singlehanded Society and Bayview Yacht Club 0.9333
15. USA 200 Think Blue    Gary Disbrow Tartan 10 33 Put-in-Bay Yacht Club 0.8886
16. USA 31 Double Jeopardy    Sean Murphy Tartan 10 33.14 Detroit Yacht Club 0.9103
17. USA 22391 No Rebase    Paul Hoff Tartan 10 33.14 Bayview Yacht Club 0.9089
18. USA 21827 Tar Baby    Don Lang Tartan 10 33.15 Bayview Yacht Club 0.9050
19. USA 52710 Spageeto Byte    Steve Straub Hunter 33-2 SD 33.5 North Cape Yacht Club 0.8323
20. USA 25134 Scarlett    Steven Lewis Tartan 34-2 34 Grosse Ile Yacht Club 0.9022
21. USA 5224 Courage    Spencer Channell Morgan 35 35 Bayview Yacht Club 0.8955
22. USA 5362 Alliance    Scott Krucki Islander 36 36 Albatross Yacht Club 0.8846
 
Class N - Doublehanded
1. USA 32122 Riptide    John Walton Express 27 27 Crescent Sail Yacht Club / Storm Trysail Club 0.8469
2. USA 28 Legacy    Scott Sorbie J/88 29 Crescent Sail Yacht Club 0.9383
3. USA 62 McQueen    Justin Acker J/88 29 Leland Yacht Club 0.9397
4. USA 1068 Blue Moves    Patrick McKeever Jr Pearson 30 30 Crescent Sail Yacht Club 0.7926
5. CAN 52858 Quick & Dirty    Noel Brockman Olson 30 30 Great Lakes Singlehanded Society / Thames River Yacht Club 0.9191
6. USA 115 BadFish    Bill & John Bollin Melges 32 31.8 North Cape Yacht Club 1.0595
7. USA 73351 American Flyer    Chris Cyrul Olson 34 34 North Cape Yacht Club 0.8959
8. USA 101 Athena    Steve Battel & John Olsen Tartan 34-2 34.42 Outrigger YC / Port Huron YC 0.8844
9. USA 423 Southbound    Lease Schock J/105 34.5 North Cape Yacht Club / Sandusky Sailing Club 0.9545
10. USA 709 Max    Joshua Milberg Beneteau 36.7 36 Scuttlebutt Sailing Club 0.9734
11. USA 90 Utah    Bradley & Ian Faber J/111 36.42 Macatawa Bay Yacht Club 1.0399
12. USA 18431 Thunder    Samuel Keys Express 37 37 GLSS 0.9696
13. USA 45151 Freyja    Michael Tobey Nelson Marek 40 Columbia Yacht Club 1.1695
14. USA 52090 Relentless    Jeff Daudert C&C 121 40 North Star Sail Club 1.0062
15. CAN 161 Smokum Too    Pete Mather Beneteau First 42s7 42.5 Thornbury Yacht Club 0.9626
16. USA 52818 Harmony    Joey Baker Beneteau First 44.7 SD 43.8 Great Lakes Yacht Club 1.0473
 
Class O - Cruising
1. USA 22261 Whitehawk    Peter Thornton Bruce King Custom 104 Chicago Yacht Club 1.2955
2. USA 51 Xcessive    Warren Roosen C&C 110 36.33 North Star Sail Club 0.9686
3. USA 38044 Le Rêve    Rachel O'Byrne Arcona 37 Detroit Yacht Club 0.9892
4. USA 2007 My Girl    John Raguse C&C 115 37.75 Grosse Pointe Sail Club 0.9948
5. US 25817 Roxy    Don Condit X-Yachts 37.8 Macatawa Bay YC 0.9786
6. USA 405 White Water Dragon    Tom & Melissa White Beneteau First 40.7 SD 39.25 Crescent Sail Yacht Club 0.9841
7. USA 40740 Brandilee    Steve Nadeau X-402 40 Grosse Pointe Yacht Club 0.9763
8. US 93213 Kailani    Kris Tonn C&C 121 40 North Star Sail Club 0.9876
9. US 25355 Saralysia    Chester Kolascz Dufour 40 40 Bark Shanty Sail Club 0.9780
10. USA 25379 Audacious    Joseph Moceri Tartan 4100 CB TM 41 North Star Sail Club 0.9944
11. USA 34843 CNC Legacy    Scott and Matthew Jones C&C 41 41 PHYC 0.9638
12. USA 4295 Stalwart    Brian Cann C&C 41 WK 41 Port Huron Yacht Club & Sarnia Yacht Club 0.9545
13. USA 25434 Comfortably Numb    Mark Miller Beneteau First 42 TM SD 41.9 Bayview Yacht Club 0.9646
14. USA 49 Dos Mas    Gary Gonzalez J/42 42 Grosse Pointe Yacht Club 0.9716
15. USA 25669 Notso EZ Money    Michael Medwid Dehler 44 SQ 44.91 Bayview Yacht Club 1.0383
16. USA 7457 Isabelle    Brian Renn Grand Soleil 45 Royal Irish Yacht Club 1.0177
17. USA 61638 Revel    Brian Ellison Sabre 452 45 Grosse Pointe Club 1.0015
18. USA 61752 Sea Wolf    Shaun Wood Grand Soleil 46.3 47 Scuttlebutt Sailing 1.0082
19. USA 25637 Carol J    Charles Jessup Hunter 49 49 Bay City Yacht Club 0.9728
20. USA 26710 Belle Bete    Dane Christy Beneteau Oceanis 523 52 Bayview Yacht Club / Walloon Yacht Club / Deadman's Flats Yacht Club 1.0266
21. USA 35005 Eagle One    Timothy LaRiviere Andrews 65 64.7 Bayview Yacht Club 1.1360
 
Class P - Cruising
1. USA 40456 Lateralus    Konnor Lange Farr 33 34 Bay City Yacht Club 0.9170
2. USA 25649 Glass Pony    Brett Langolf Beneteau First 35 35 BYC, SSC, PHYC, IYAC & DFYC 0.9523
3. USA 33731 Trixie    Richard Schmidt C&C 35 Port Huron Yacht Club 0.8922
4. CAN 6207 Spiffy    Ryan Huybers CS 36 Merlin 36 Sarnia Yacht Club 0.8928
5. USA 25685 Lake Effect    Bill Brusilow C&C 110 36.33 Detroit Yacht Club 0.9631
6. USA 595 Merak    Adnan Medic Hunter Legend 37 37.5 Crescent Sail Yacht Club / Detroit Sail Club / Presque Isle Yacht Club 0.9310
7. USA 104 Full Tilt    Charles 'Sam' Pillsbury C&C 37 37.58 Port Huron Yacht Club 0.9209
8. USA 73075 Redbeard    Michael Workings Ericson 38-200 37.6 Paint Creek Yacht Club 0.9092
9. USA 1999 Nakiyowin    Robert Bergman Ericson 38-200 38 Ford Yacht Club 0.9154
10. USA 25141 Knot Yours too    Glen Drabant Catalina 38 38.08 Port Huron Yacht Club 0.9028
11. USA 15219 Resolute    R. Perry Smith Catalina 38 38.08 North Star Sail Club 0.9102
12. USA 256 Sting    Michael D. Bouckaert Catalina 38 38.08 Saginaw Bay Yacht Club 0.9029
13. USA 5249 Just Chill    David Greene C&C 39 39.5 Great Lakes Yacht Club 0.9418
14. USA 15011 Sundance    Jack Gillis & Dick Hathaway NA 40 39.73 Bayview Yacht Club / Mackinac Island Yacht Club 0.9515
15. USA 25664 Pirate    Jeff & Cathy Henderson Moorings 405 39.75 Bayview Yacht Club / North Star Sail Club 0.9198
16. USA 25627 Hibernia    Gregory D. DeGrazia Beneteau 40 39.83 Grosse Pointe Yacht Club 0.9282
17. USA 353 Haleakailani    Robb Finicle Catalina 400 MKII 40 Edgewater Yacht Club 0.9336
18. USA 93292 Seagoing III    John Seago Beneteau Oceanis 400 40 Grosse Pointe Yacht Club 0.8964
19. USA 5201 Windhover    Rick Nelson & Doug Lowe Swede 41 41 Port Huron Yacht Club 0.9324
20. USA 1010 Maeve    Joseph Kar Catalina 42 MKII 42 Detroit Yacht Club 0.9192
21. USA 023 Opus    Patricia Thull O'Brien Beneteau Moorings 432 42.8 Detroit Yacht Club 0.9363
22. USA 61394 Phantom    Cynthia & Jim Best Beneteau 473 47 Bayview Yacht Club 0.9505
23. USA 50 Huma    Marc Uhrich Jeanneau 49 49.5 Edgewater Yacht Club 0.9344
24. BER 5326 Valkyrie    Jake Burgy Oyster 54 Put In Bay Yacht Club 0.9498
 
Class Q - Cruising
1. USA 278 Trav'ler    Jeremy Thompson Grampian 30 29.75 Port Huron Yacht Club 0.7815
2. USA 33958 Voyager    Roy L Lamphier S2 9.1 29.8 Detroit Yacht Club 0.8809
3. USA 102 Boreas    Donald Maxwell Nonsuch 30 30 Bayview Yacht Club, Storm Trysail Club 0.8063
4. USA 516 Challenge    Greg Doyal Nonsuch 30 Ultra 30 Lake Shore Sail Club / Great Lakes Yacht Club 0.8040
5. USA 435 Door Prize    Roger Eger Nonsuch 30 30 GPYC 0.8213
6. USA 502 Glory    Robert Wood Nonsuch 30 30 Crescent Sail Yacht Club 0.8046
7. USA 12689 Saminna    Jody Smith & Joe Ronan Pearson 30 30 Port Huron Yacht Club 0.8299
8. USA 3590 Saving Grace II    Scott Austin Catalina 30 30 Port Huron Yacht Club 0.8383
9. USA 512 Water Lilley    Bruce P Lilley Nonsuch 30 30 Crescent Sail Yacht Club 0.8055
10. USA 5404 Sunshine    Ayers Morison Jr Pearson Wanderer 30 30.25 Bayview Yacht Club 0.8034
11. USA 148 Ariel    Mark W. Aitken Tartan 33 33.67 Cresent Sail Yacht Club 0.8606
12. USA 1425 Rascal    Bart Huthwaite, Jr. Catalina 34 34 Mackinac Island Yacht Club 0.8310
13. USA 381 Patriot    Laura Studders Tartan 34-2 SD 34.42   0.8737
14. USA 358 Kaos    Bob & Tina Henderson Catalina 34 34.5 North Star Sail Club 0.8688
15. USA 332 Blue Eyes    Patrick Hoy & Jim Paulus Ericson 35 MKII 34.67 Port Huron Yacht Club 0.8515
16. USA 134 Marisia    Marcos De Lorenzo Tonndorf Allied Seabreeze 35 35 Crescent Sail Yacht Club 0.8633
17. USA 479 ZAO    Frank Kunick Catalina 35.25 Lake Shore Sail Club / Great Lakes Yacht Club 0.8281
18. 25930 KatieAnn    Dan Noetzel Hunter 35.5 Bayview Yacht Club 0.8471
19. USA 1744 Patronus    Peter Farago Catalina 36 MK II 35.58 Grosse Pointe Farms Pier Park 0.7667
20. USA 67 Brezza    David Kuderka Beneteau 361 36 DYRA - Jefferon Beach Marina 0.8714
21. USA 61843 Bullitt    John Dutcher Passport 40 40 Duncan Bay Boat Club 0.8404
22. USA 116 Freedom    Kenneth Meyer Catalina 42 42 Port Huron Yacht Club 0.8771
23. USA 25707 Tresor    Erik Langer Yachting France Jouët 1280 43.08 North Star Sail Club 0.8891
24. USA 5959 Bon Vivant    Sebastien Gouin-davis Durbeck 46 46.75 Crescent Sail Yacht Club 0.8221
 
Number of boats registered in this Division: 151
 
Division III - 1925 Course
Class 00
1. USA 40 Accipiter    Mike Garam Farrier F-25C 26 Mentor Harbor Yacht Club 1.03339
2. USA 12 Panic Button    Todd Howe F-25C 26.92 Rochester Yacht Club 1.04334
3. USA 43869 Unleaded    E John VanSickle Corsair F-27 27 Bay City Yacht Club 0.93123
4. USA 3002 Morticia    Chris Tuckfield & Patrick Pettengill Seacart 30 Trimaran 30 Crescent Sail Yacht Club 1.19926
5. US 27049 Angry Cupcake    Bill Baisden Corsair 31 30.83 Port Huron Yacht Club/ Eglin Yacht Club 1.03339
6. USA 25411 Hardly Tri-ing    Marty Foster & Branden Brickles Corsair 31 31 Lakeshore Sail Club 1.04334
7. USA 110 Blue    Alan Moore Farrier F-32RX 32 Lake Monroe Sailing Association 1.05863
8. USA 009 Nelda Ray    Pete Pattullo Farrier F-33RX 33 Longview Yacht Club / Texas Offshore Multihull Association 1.07438
9. USA 61335 Unleaded    Etienne St-Laurent Multihull 34 Bayview Yacht Club 0.97305
10. E 5 Adagio    Alan Gurski Gougeon 35 Trimaran 35 Bay City Yacht Club 1.13636
11. T 1 Ollie    Tim Walli, Dave Sturm, & Pat Sellenraad Gougeon 35 Trimaran 35 Saginaw Bay Yacht Racing Association 1.11876
12. USA 22824 Alacrity    Brian Thorpe Newick Native 38 38 Lake Erie Multihulls 0.94340
13. USA 56 Vaite    Wayne Jurs Newick Native 38 38 Port Huron Yacht Club 0.95168
 
Number of boats registered in this Division: 13
 

Total number of boats registered in this year's event: 322